2017 WAVE Award Winners

2017 WAVE Award Winners

Presented at the Alliance for Community Media – Western Region Conference

Fresno, California - March 10, 2017

 

Accessibility-Abled Programming (Community Producer)

Winner

Be Perfect

Lauren Van Lul and Paloma Bobadilla, University of La Verne Communications

 

Finalists

Blindside Fresno - An Interview With Nathan Romo

William Elliott - Producer

 

Hoover High Patriot Diaries

Johnny Stafford's Video Class, CMAC Fresno/Clovis

 

 

Accessibility-Abled Programming (Professional)

Winner

Random Act of Helpfulness

Anthony Gunderman and Gordon Spencer

 

 

Arts & Entertainment (Community Producer)

Winner

The Bruce Latimer Show #964 Bruce's Blue Lakes Special/ A Second Dose

Bruce Latimer

 

Finalists

CMAC'n on Location - Necromancin' Around

Paul Starcevich, Sevag Tateosian, Bestina Mounenalath

 

McGaugh Pageant of the Arts 2016

Peter Anninos

 

 

Arts & Entertainment (Professional)

Winner

Transmission

Andy Kawanami & Kristian Melom

 

Finalists

Long Beach Lens - Ramon Rodriguez

PADNET

 

The World of Dennis Patton

Producer/Director S. Kramer Herzog

 

 

Community Event (Community Producer)

Winner

Coast Life - Season 4 Episode 1

Pacific Coast TV

 

Finalists

Entertainment at the Fair

Ezra Broadus, University of La Verne Communications

 

State of the City 2015 Highlight Reel - Presentation

Rob Roy and SBTV-3, Seal Beach Community Television

 

 

Community Event (Professional)

Winner

Al-Impics - Alcohol Olympics

Ross Jordan, GOASTAFA Productions

 

Finalists

Earth Day Pacifica 2015

Steve Brown, Robert Twigg and Ed Barber

 

Holiday Tree Lighting 2015

Eileen McIlrath

 

 

Community Issues (Community Producer)

Winner

Island Grass No GMO

Celeste Harvel

 

Finalists

Coast Life - Season 4 Episode 1

Pacific Coast TV

 

ECTV - Discrimination

El Camino High School’s ECTV

 

 

Community Issues (Professional)

Winner

Valley Politics

Ana Sofia Zavala, Terry Christensen & CreaTV San Jose

 

Finalists

CityWORKS ~ Transparency

Public Cable Television Authority, Danny Hitt

 

State of Downtown Fresno

Downtown Fresno Partnership & CMAC Fresno/Clovis

 

 

 

Documentary (Community Producer)

Winner

Death of Del Paso

Phil D'Asaro

 

Finalists

Civil War Days

John Underwood-Producer

 

Welcome to the Jungle: The Forgotten Tale of Long Beach's Oceanfront Slum

David Witham, Matt Cohn

 

 

Documentary (Non-Affiliated)

Winner

Shattered Families: the Collapse of America's Mental Health System

Stephen B. Seager MD, Nicole Forston  Mette Hansen MD

 

 

Documentary (Professional)

Winner

Sky Knight: America’s 1st Airborne Law Enforcement Program

Jerome Academia

 

Finalists

Camp Oljato: 75 Years of Starlight on the Water

Rick Bacigalupi, David Miura

 

The World of Dennis Patton

Producer/Director S. Kramer Herzog

 

 

Dramatic Film - Short (Community Producer)

Winner

Vicarious Living

Alexandra Campione, Emily Bolka, University of La Verne Communications

 

Finalists

Snap Shot

Daniel Farias, Monica Oroz and Alex Wiersma, University of Las Verne Communications

 

Uncalled For

Kyle Lowe, Lisa Talley, CMAC Fresno/Clovis

 

 

Educational Access (Community Producer)

Winner

Fresh Frames

Ryan Quinn, Producer

 

Finalists

Acapella

Lawrence Paul and SF Commons Ch. 29

 

ECTV - Robotics

El Camino High School’s ECTV

 

 

Educational Access (Professional)

Winner

California State University, San Marcos - Environmental Leaders Academy Program

Kellie Davis & Jake Rush

 

Finalists

Joe and Mary Mottino Family YMCA

Jake Rush & Joe and Mary Mottino Family YMCA

 

Youth Success Week - Opening Event

Angela Miranda & Toby Maysey

 

 

Informational – Lifestyle (Community Producer)

Winner

The Way of Yin Yang: Qigong

John Perez & Bestina Mounenalath

 

Finalists

Coast Life - Season 4 Episode 1

Pacific Coast TV

 

Kevie's Veggie Cafe

Keaven Van Lom, Forest Townsend, Kaitlynn Lake

 

 

Informational - Lifestyle (Professional)

Winner

Hops Highway – Born and Brewed in Oceanside

Angela Wong & KOCT - North County's Channel

 

Finalists

City of Anaheim ACTV3 – FootGolf at Dad Miller Golf Course

Jeff Trujillo, Ron Roberson

 

Simply Delicious Living with Maryann®

Maryann Ridini Spencer, Producer & Host

 

 

Informational - Talk Show (Community Producer)

Winner

BCAC.tv’s "The Ro & Izo Show"

Jarreau Gilbert, Derek Isomaki, & Juan Uriarte

 

Finalists

BCAC.tv’s "Big Ben's Movie Show"

Ben Weddell, Juan Uriarte & Skyler Sabine

 

Mister WA Presents the 'Mystic Midway'

Mister WA with Founders Scott Levkoff and Marty Caplan

 

 

Informational - Talk Show (Professional)

Winner

CityWORKS ~ Transparency

Public Cable Television Authority, Danny Hitt

 

Finalist

The 805 Focus: Restorative Communities Network

TV Santa Barbara

 

Veterans’ Voices of Contra Costa County:  Women in the Military

Chris Verdugo, Fera Alycia Byrd, and Contra Costa Television

 

 

Informational Culture (Community Producer)

Winner

Healing the Soil

Felicia Cowden

 

Finalists

Coast Life - Season 4 Episode 1

Pacific Coast TV

 

Jocks, Geeks and Nerds - Episode 2

Bex Francis

 

 

Informational Culture (Professional)

Winner

Naturally Different: Behind the Scenes

Santa Barbara Museum of Natural History & TV Santa Barbara

 

Finalists

2016 Millbrae Art and Wine Festival - Festival Rundown

Erin Fellers, Justin Hui and Millbrae Community Television

 

The World of Dennis Patton

Producer/Director S. Kramer Herzog

 

 

Instructional / DIY Programming (Community Producer)

Winner

BCAC.tv’s "Step-By-Step"

Christine Macshane, Skyler Sabine

 

Finalist

Talk Art: Sally Rayn--Abstract Art and Technology

Nancy J Wheeler

 

 

Instructional / DIY Programming (Professional)

Winner

Simply Delicious Living with Maryann®

Maryann Ridini Spencer, Producer & Host

 

Finalists

Café 5050 “Bite Size”

Sallie Cordova Gallagher

 

Fuel Up Fitness, Episode 3

Public Cable Television Authority, Yollenna Morales

 

 

Live Format (Community Producer)

Winner

The Bruce Latimer Show #971

Bruce Latimer

 

Finalist

Black History Month Live on SF Commons

Gilbert Francis, Parris Lane & Anne Simmons

 

 

Live Format (Professional)

Winner

Live Wire Christmas - Kevin McCarty Open House & Toy Drive

Access Sacramento, Bex Francis and Elizabeth Harrison

 

Finalists

2016 4th of July Parade

Public Cable Television Authority

 

2016 Primary Election Coverage

Sevag Tateosian, Nuria Ibars, CMAC Fresno/Clovis

 

 

Municipal Government Access (Pros Only)

Winner

VCNC featuring Ventura County – Channel Islands Harbor Patrol

CAPS Media Center, The County of Ventura & Bill Nash

 

Finalists

2015 Annual Report: Selfie Madness in the City

Steve Polydoros

 

Sustainable Ventura News

Maryann Ridini Spencer, Producer, Writer & Reporter

 

 

Music Programming (Community Producer)

Winner

Ramona Middle School Pop Show

Ricky Rocha, Shane Rodrigues, University of La Verne Communications

 

Finalists

CMAC'n Live from Fresno: Jaclyn Lovey

Gary W. Johnson & CMAC'n Crew

 

Taimane Homegrown Festival

Roger Olsen

 

 

Music Programming (Non-Affiliated)

Winner

ONLY WANNA PARTY   -   Music Video

Brian Kohne, Stefan Schaefer and Raymond Rolak   -  HAWAII CINEMA

 

 

Music Programming (Professional)

Winner

Bonita High Pop Show 2016

Don Pollock, Shane Rodrigues, University of La Verne Communications

 

Finalists

Access Sacramento's Listen Up presents One Leg Chuck Quatro

Access Sacramento, Jim Bailey and Erika Kjelstrom

 

Ventura Rocks @ CAPS featuring 50 Sticks of Dynamite

CAPS Media Center, Evan Carpenter & Elizabeth Rodeno

 

 

News Programming (Community Producer)

Winner

BCAC.tv’s "The Rainbow Review"

Susan Frawley, Steven Ryan & Adelio Fraga

 

Finalist

Spotlight Fall 2015

Don Pollock, University of La Verne Communications

 

 

News Programming (Non-Affiliated)

Winner

Fresno State Focus

Prof. Faith Sidlow, MCJ 128, CMAC Fresno/Clovis

 

 

News Programming (Professional)

Winner

Community Digest - May 2016

Eileen McIlrath

 

Finalist

Access Sacramento's Game of the Week - Countdown to Kickoff

Will James, Jim Dimino and Roniecia Harris

 

 

Program/Channel Promo (Community Producer)

Winner

Uniting for Parity | Event Promo

Jeffrey Scott Whitten

 

Finalist

World Championship Dog Surfing Competition

Pacific Coast TV

 

 

Program/Channel Promo (Professional)

Winner

PCTA Promo

Public Cable Television Authority, Russ Cogdell

 

Finalists

CAPS Media Center Promo

CAPS Media Center

 

Promotional Video for the MidPen Media Center

Douglas Kreitz

 

 

Public Service Announcement (Community Producer)

Winner

Get Prepared - Build a Survival Kit PSA

Nick Conklin

 

Finalists

UNA Forum Presents: UNAFF2016 Trailer COMPASS FOR A BETTER WORLD

Jasmina Bojic and Rey Penezic

 

World Championship Dog Surfing Competition

Pacific Coast TV

 

 

Public Service Announcement (Professional)

Winner

Oil Recycling - Oceanside is a Zero Waste City

Jake Rush, Colleen Foster & the City of Oceanside-Solid Waste and Recycling Program

 

Finalists

PCTA Promo

Public Cable Television Authority, Russ Cogdell

 

Wanted – Oceanside's Boards, Commissions, and Committees

Angela Miranda & Kellie Davis

 

 

Special Audience Programming (Community Producer)

Winner

Vets Helping Vets TV "Vetsin Tech"

Sheryl Shaffer

 

Finalists

Senior Law Corner  "Estate Planning" Micheal Ratcliffe

Micheal Ratcliffe

 

State of the City 2015 Highlight Reel - Presentation

Rob Roy and SBTV-3, Seal Beach Community Television

 

 

Special Audience Programming (Professional)

Winner

Returning Andrew

Access Sacramento, Bex Francis and Brian Jagger

 

Finalists

Every 15 Minutes, Homestead High School

Wayne Hess, Veronica Craven

 

Veterans’ Voices of Contra Costa County:  The Vietnam Special

Chris Verdugo, Fera Alycia Byrd, and Contra Costa Television

 

 

Spiritual / Inspirational (Community Producer)

Winner

Returning to Work After Loss

Dr. Gloria Horsley, Alan Pedersen and Midpen Media Center

 

Finalists

The Jesus Exchange

Garry R. Kennedy

 

The Yancy Show

Mark & Stephanie Yancy

 

 

Spiritual/Inspirational (Non-Affiliated)

Winner

Mary/Maryam

Victoria Rue, Peter McGettigan, Maitreya Maziarz

 

 

Sports Coverage (Community Producer)

Winner

Fresno City College Basketball

Prof. Jes Therkelsen, MCJ 116, CMAC Fresno/Clovis

 

Finalist

The Countdown

Joel Pahukula and Todd Fuerte

 

 

Sports Coverage (Professional)

Winner

Fresno Fuego Soccer

CMAC Fresno/Clovis & our amazing student crew

 

Finalists

2015 St  Hope Classic 'Woodcreek vs  Sacramento H S  Basketball'

Access Sacramento, Will James & Roniecia Harris

 

CreaTV Sports Presents High School Basketball: St. Francis at Bellarmine

Luis Costa & CreaTV San Jose

 

 

Webisode - Web or TV (Professional)

Winner

Shop Lakewood Spotlight – “Captain Vic’s”

Sallie Cordova Gallagher

 

Finalists

Business of the Month – Aloha Steakhouse

CAPS Media Center

 

Hooked On The Niners

Mitch Juricich

 

 

Webisode - Web or TV series (Community Producer)

Winner

Simply Delicious Living with Maryann®

Maryann Ridini Spencer, Producer & Host

 

Finalists

Jocks, Geeks and Nerds - Episode 2

Bex Francis

 

Shelter Life

Don Henkle, Laureen Fallahay & Shelter Life Team